Hekimian

Θετικά σχόλια απέσπασε από τους αγωνιζόμενους ο τέταρτος και τελευταίος αγώνας του Επάθλου Χωμάτινης Ατομικής Χρονομέτρησης που διεξήχθη την Κυριακή 3  Δεκεμβρίου. Για πρώτη φορά, η μικτή πίστα «Iaveris Park» φιλοξένησε αγώνα με τους οδηγούς να δηλώνουν ενθουσιασμένοι με τη χάραξη της διαδρομής, η οποία περιλάμβανε 600 μέτρα ασφάλτου και 1900 μέτρα σε χωμάτινο τερέν. Ο αγώνας διεξήχθη από το Αγωνιστικό Σωματείο Μηχανοκίνητου Αθλητισμού (ΑΣΜΑ), με την υποστήριξη της Περιφέρειας Αττικής και του Δήμου Ωρωπού. Στο πλευρό της οργάνωσης ήταν η Seajets και η Clevermedia, ενώ χορηγός επικοινωνίας ήταν το Κανάλι Ένα 90,4 FM Δημοτικό Ραδιόφωνο Πειραιά.

Kougias

Στην κατηγορία Crosscar, άλλη μια νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Ιωάννης Χεκιμιάν, επικρατώντας στην κατηγορία με ένα Lahoz Speedcar. Βελτίωνε τις επιδόσεις του σκέλος με σκέλος ο Μιχάλης Τακιδέλλης, ο οποίος τερμάτισε στη δεύτερη θέση. Με αυτή του την επιτυχία, ο οδηγός του Yacar Calvino Sport κατέκτησε τον τίτλο στο Έπαθλο Χωμάτινης Ατομικής Χρονομέτρησης στην κατηγορία Crosscar. Στην τρίτη θέση ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Σπύρος Ράπτης με Custom Planet Kart Cross, εμπρός από τον νεαρό Κωνσταντίνο Αναστασόπουλο με Lahoz Speedcar. Άτυχος στάθηκε ο ταχύτερος στο πρώτο σκέλος, Αλέξανδρος Παπαευθυμίου, ο οποίος εγκατέλειψε στη συνέχεια από μηχανική βλάβη που αντιμετώπισε το Custom Crosscar που οδηγούσε.

Akratos

Στην κατηγορία έως 1400cc, o 25χρονος Δημήτρης Κούγιας πραγματοποίησε την ταχύτερη επίδοση και στα τέσσερα σκέλη του αγώνα, επικρατώντας με ένα Peugeot 206. Στην πρώτη του επαφή με τη χωμάτινη επιφάνεια, ο Αλέξανδρος Αβραμίδης τερμάτισε δεύτερος, μόλις 4 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή, οδηγώντας επίσης ένα Peugeot 206. Την τριάδα συμπλήρωσε ο Νίκος Μανούσκος με ένα Peugeot 206.

Dimos

Στην επιστροφή του σε αγωνιστικό μπάκετ έπειτα από 3 χρόνια απουσίας, ο Ιωάννης Ακράτος ήταν ο νικητής στην κατηγορία 1400-1600cc, οδηγώντας για πρώτη φορά ένα Peugeot 208 Rally4. Ο Πρωταθλητής Ελλάδος στα δικίνητα του 2019, ήταν ο ταχύτερος και στα τέσσερα σκέλη του αγώνα, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Κωνσταντίνο Μαχαίρα με Citroen Saxo. Ο Καλαματιανός οδηγός προσπάθησε να ακολουθήσει το ρυθμό του πρωτοπόρου, ωστόσο υπέπεσε σε ένα λάθος στο δεύτερο σκέλος και έμεινε πίσω στη μάχη για τη νίκη. Με αυτό του το αποτέλεσμα, βέβαια, κατέκτησε τον τίτλο στο Έπαθλο Χωμάτινης Ατομικής Χρονομέτρησης στην κατηγορία 1400-1600 cc. Στην τρίτη θέση της κατηγορίας τερμάτισε ο Θεόδωρος Καλαμαράς (Peugeot 206), αφήνοντας μόλις 1 δλ. πίσω του τον Νίκο Χρυσάφη (Peugeot 206). Οι Δημήτρης Αμαξόπουλος (Toyota Corolla KE30) και Ιωάννης Γιώτης (Hyundai Accent) ακολούθησαν. Στην κατηγορία έως 2000cc, ο Λαμιώτης Γιώργος Δήμος επικράτησε με ένα Ford Escort MKII.

Δείτε τα αποτελέσματα σε pdf εδώ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑTAA

Το Αγωνιστικό Σωματείο Μηχανοκίνητου Αθλητισμού (ΑΣΜΑ) θέλει να ευχαριστήσει όλους του αγωνιζόμενους που συμμετείχαν στον αγώνα. Καλές Γιορτές!